Zapalenie prostaty

zapalenie prostatyCewka moczowa u mężczyzna w pewnej swojej części przebiega przez otaczający ją twór gruczołowy. Zapalenie prostaty może powstawać właśnie w tym odcinku. To właśnie czynniki bakteryjne są przyczyną zapalenia gruczołu krokowego. Czynniki wywołujące chorobę mogą istnieć w samym sterczu jest to bierne przekrwienie lub czynniki dodatkowe np. jazda konno, jazda na rowerze, kąpiel w zimnej wodzie, nadużywanie alkoholu.

Charakterystyka zapalenia gruczołu krokowego

Tkliwość uciskowa podczas badania palcem okolic odbytu oraz obrzęk i ucisk na cewkę moczową , utrudniając oddanie moczu, powoduje efekt nacieku zapalnego gruczołu krokowego. Zwiększone ilości śluzu, białe i czerwone krwinki w małych ilościach oraz wyraźny białkomocz można stwierdzić w badaniu moczu.

Objawy zapalenia prostaty

Kliniczne symptomy mogą pojawić się dopiero po okresie dojrzewania równocześnie z rozpoczęciem aktywności seksualnej.Dolegliwości jakie objawiają się nam przy chorobie nasilają się w pobliżu krocza. Pojawia się mniej lub bardziej nasilający się ból podczas oddawania moczu. W czasie oddawania kału również możemy pobolewać. Ból w kroczu objawiający przy siedzeniu promieniujący w stronę pachwin, krocza, okolicy nadłonowej, ropny wyciek cewki moczowej.Dreszcze , gorączka to objawy ogólne ,które mogą towarzyszyć wraz z wymienionymi wyżej.

Inne dolegliwości związane z zaburzeniami seksualnymi:

  1. Niepełny wzwód
  2. Przedwczesny wytrysk nasienia
  3. Ból podczas wytrysku
  4. Czasem nasienie z domieszką krwi

Obowiązujące badania z zapaleniem stercza:

  1. Badanie moczu wykazujące leukocyturię, bakteriurię, hematurię,
  2. Badanie bakteriologiczne moczu
  3. Badanie bakteriologiczne wydzieliny stercza
  4. Próba trzech szklanek ,która polega na badaniu moczu przed i po masażu stercza

Leczenie choroby zapalenia stercza

Właściwą diagnozę i kontrolę nad chorobą może prowadzić wyłącznie lekarz. Leczenie może być bardzo długie jeśli chcemy całkowicie pozbyć się stanu zapalenia, jak i również w przypadku gdy chcemy zapobiec wtórnym ropniom oraz rozszerzenie się procesu zapalenia na cewkę moczową i pęcherz. Leczenie zapalenia prostaty to antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe. Podczas leczenia chory musi leżeć w łóżku. Powinno się unikać siedzenia na twardych krzesłach, podniecenia seksualnego, alkoholu czy innych czynników drażniących.

Inne metody leczenia

Stosowanie cieplej bielizny, ciepłych wywarów przed snem tj.: napary z rumianku lub kory dębowej czy też unikanie wstrzymywania moczu może mieć pozytywny wpływ na leczenie zapalenie prostaty.

Popularne frazy google tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pomoc

Wszystkie artykuły stanowią jedynie dodatek informacyjny o prostacie. W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby skontaktuj się z lekarzem.