Gruczolak prostaty

gruczolak prostaty
Gruczolak prostaty czy inaczej mówiąc stercza lub gruczołu krokowego to przerost tego gruczołu. Najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Przerost gruczołu krokowego jest łagodną odmianą nowotworu w przeciwieństwie do raka prostaty, gdyż rozwija się z takich elementów stercza jak tkanki mięśniowo-włóknistej i gruczołowej.

Gruczolak prostaty – objawy

Łagodny przerost stercza można rozpoznać poprzez symptomy podawane przez chorego:
Częsta ochota oddawania moczu, nagląca potrzeba oddania moczu, niezbędna konieczność użycia tłoczni brzusznej.Badanie gruczołu krokowego w odbytnicy, ocena oporów w cewce moczowej, ultrasonografia przezodbytnicza również pozwala na rozpoznanie łagodnego przerostu stercza

Rozrost powoduje u chorych dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Objawy choroby można podzielić na następujące grupy:

  • powiększenie gruczołu krokowego
  • zmniejszenie przepływu cewkowego
  • dolegliwości związane z oddawaniem moczu
  • zaburzenia czynności mięśnia wypieracza

Leczenie przerostu stercza

Kryteria obiektywne w leczeniu gruczolaka gruczołu krokowego:
mierzony w centymetrach wielkość gruczolaka
kilkakrotnie mierzona wartość przepływu cewkowego
objętość pozostałego moczu po mikcji

Stopnie rozwoju przerostu prostaty:

  1. Przerost stercza bez dolegliwości mikcyjnych
  2. Przerost prostaty z dolegliwościami przy oddawaniu moczu, zmniejszony przepływ moczu przez cewkę moczową, zaleganie mikcji do 50 ml moczu
  3. Obniżenie przepływu cewkowego poniżej 10ml/s, zaleganie moczu powyżej 50ml oraz beleczkowanie w pęcherzu
  4. Zmniejszenie szybkości oddawania moczu poniżej 8ml/s, zaleganie powyżej 100 ml

Do kryteriów subiektywnych można zaliczyć osobiste odczucia i dolegliwości zgłaszane przez chorego.
Podstawową metodą leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest wycięcie chirurgiczne tkanki gruczolaka. Można go usunąć na drodze nadłonowej czy przeciwcewkowej za pomocą elektroresekcji, lub też leczenie gruczolaka energią laserową.Inną alternatywną metodą jest leczenie zachowawcze czyli farmakologiczne które przynosi ulgę dla pacjenta: zmniejsza częstotliwość oddawania moczu, brak nagłej ochoty na oddawanie moczu, poprawia się strumień moczu i zmniejsza się zaleganie moczu po mikcji. Jednak leczenie zachowawcze nie daje w 100% pewności o wyleczeniu choroby.
Każdy mężczyzna po 45 roku życia powinienem poddać się co pół roku profilaktycznemu badaniu przez odbyt na wykrycie gruczolaka lub raka prostaty.Gruczolak prostaty to łagodny nowotwór złośliwy.

Popularne frazy google tego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pomoc

Wszystkie artykuły stanowią jedynie dodatek informacyjny o prostacie. W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby skontaktuj się z lekarzem.